skaling

Profesjonalne oczyszczanie zębów to zabieg profilaktyczno – leczniczy polegający na usunięciu kamienia nazębnego, osadu oraz przebarwień a także zabezpieczenie zębów  poprzez fluoryzację.

Zabieg oczyszczania dzieli się na kilka etapów.

Pierwszą czynnością jest usunięcie kamienia nazębnego tzw. skaling.

Kamień nazębny  odkłada się w wyniku źle zbilansowanej diety, która wpływa na skład śliny, niedbałego i nieumięjętnego szczotkowania, nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia. Wady zgryzu  czy skłonności genetyczne mają również ogromny wpływ na gromadzenie się kamienia i osadu na zębach.

Kamień nazębny powstaje wskutek zwapnienia miękkiego osadu tzw. płytki nazębnej, gromadzącej się na zębach. W  ten sposób tworzy się siedlisko bakterii szkodliwie wpływających na  cały organizm. Nieusunięty kamień  powoduje zapalenia dziąseł, które z czasem prowadzą do głębokiego zapalenia przyzębia tzw. parodontozy objawiającej się krwawieniami dziąseł, nadwrażliwością zębów, obnażeniem korzeni. Jest również przyczyną nieświeżego oddechu oraz próchnicy.

Powstały kamień można usunąć w gabinecie stomatologicznym przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Najczęściej stosowaną metodą są ultradźwięki . Urządzenie ultradźwiękowe ze specjalnymi końcówkami pomaga dotrzeć w trudno dostępne miejsca i rozbić kamień, który z łatwością odpada od powierzchni zęba. Zabieg nie jest bolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort. Przy dużych złogach kamienia po zabiegu może wystąpić lekkie krwawienie dziąseł, które powinno całkowicie ustąpić już następnego dnia.

Nasz personel medyczny dołoży wszelkich starań aby zapamiętali Państwo ten zabieg jako przyjemny.

Istnieją przeciwwskazania do zastosowania ultradźwięków, są nimi: choroby nowotworowe, ciąża, problemy z sercem (niewydolność, rozrusznik), padaczka. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze przeprowadzany jest wywiad. Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości dotyczące stanu zdrowia proszę poinformować o tym higienistkę stomatologiczną. W przypadkach gdy nie możliwe jest zastosowanie aparatury ultradźwiękowej wykonujemy ten zabieg przy użyciu skalera ręcznego.

Po usunięciu kamienia nazębnego należy wyeliminować przebarwienia. Służy temu proces nazywany piaskowaniem.

Polega on na usunięciu z powierzchni zębów przebarwień pochodzenia zewnętrznego, najczęściej spowodowanych piciem kawy, herbaty, paleniem tytoniu oraz spożywaniem niektórych pokarmów i napoi,  szczególnie gazowanych. Powstały nalot silnie przywiera do powierzchni zęba  i jest w zasadzie niemożliwy do usunięcia domowymi sposobami.

Urządzenie do piaskowania wypuszcza pod ciśnieniem strumień powietrza, wody oraz bardzo drobnego proszku, doskonale usuwając w ten sposób przebarwienia. Zabieg piaskowania jest rutynowo przeprowadzany przed wybielaniem zębów.

Nie wykonujemy piaskowania przy aparatach ortodontycznych oraz w przypadku alergii na sodę, przy stanach zapalnych dziąseł i jamy ustnej, w obecności ran i bolesności błon śluzowych jamy ustnej a także zaburzeniach czynności płuc (astma, pylica).

Kolejnym etapem jest polerowanie.

Ma na celu wygładzenie powierzchni zębów. Szczególnie zalecane po zabiegu skalingu. Używa się do tego celu specjalnych gumek i szczotek oraz odpowiednich past polerujących zawierających fluor . Polerowanie zabezpiecza przed odkładaniem płytki nazębnej, daje poczucie czystości i świeżości jamy ustnej.

Po dokładnym oczyszczeniu zębów czas na zabezpieczenie ich za pomocą fluoryzacji.

To najprzyjemniejsza część całego procesu. Pianka fluoryzacyjna ma przyjemny smak i zapach, wprowadzana jest do jamy ustnej pacjenta na specjalnych jednorazowych łyżkach. Preparat, dzięki swojej lepkości, zasycha na powierzchni zębów, przez co długo i stopniowo uwalnia dawki fluoru oddziałując w ten sposób wzmacniająco na szkliwo i przeciwpróchniczo. Przeciwwskazaniem do zastosowania fluoru jest uczulenie oraz ciąża.

Aby jak najdłużej cieszyć się czystymi zębami bez osadu i kamienia należy zastosować się do poniższych zaleceń.

Po wykonaniu zabiegu higienizacji należy powstrzymać się od jedzenia i picia minimum przez godzinę jednak zalecany czas to 3 godziny. Proteiny występujące w ślinie potrzebują 2-3 godzin na odbudowę warstwy ochronnej. Zęby w tym czasie nie mają żadnego zabezpieczenia przed przebarwieniami. Do 24 godzin należy wystrzegać się  picia kawy, herbaty, palenia tytoniu oraz spożywania silnie barwiących pokarmów takich jak np.: czerwone buraki, jagody, curry itp. (stosować tzw. „białą dietę”).

Nasz wykwalifikowany personel w ramach wykonanego zabiegu oferuje swoim Pacjentom profesjonalną pomoc i instruktaż higieny jamy ustnej. Uczymy dużych i małych zaczynając od podstaw jak prawidłowo dbać o piękny uśmiech. Należy pamiętać, że samo szczotkowanie nie jest wystarczające, musimy pamiętać również o prawidłowym sposobie używania szczoteczki tak aby nie wyrządzać szkód naszym dziąsłom. Uczymy poprawnie korzystać z nici dentystycznych, dobierać odpowiednie prepataty do higieny. W naszym asotrymecie oferujemy szeroki zakres past oraz płynów na różne dolegliwości naszych Pacjentów. Wszystkie te czynności będą mogli Państwo  przećwiczyć na przygotowanych modelach pod okiem naszych sympatycznych  i cierpliwych higienistek.